Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

16 najbystrzejszych dzieci w historii

123 420  
505   40  
W czasie kiedy większość z nas bawiła się jedzeniem i ewentualnie zdzierała kolana na boisku, cudowne dzieci na całym świecie uczyły się skomplikowanych języków i osiągały poziom mistrzowski w dziedzinach, które nas wtedy nawet nie interesowały....

Wolfgang Amadeusz Mozart - sześcioletni kompozytor

W wieku trzech lat Wolfgang Mozart grał na klawesynie i już jako sześciolatek napisał swoją pierwszą muzyczną kompozycję. Pierwszą symfonię skomponował w wieku ośmiu lat, a mając 12 lat - operę. Talent muzyczny legendarnego kompozytora został odkryty krótko po jego narodzinach w Salzburgu, w Austrii w 1756 roku. Jako pięciolatek, Mozart wystąpił na Uniwersytecie w Salzburgu grając na fortepianie, a rok później na dworze cesarskim w Wiedniu. W wieku 14 lat wyjechał do Włoch, aby zostać kompozytorem operowym. Zmarł w wieku 35 lat i pozostawił ponad 600 skomponowanych utworów.

William Rowan Hamilton – pięcioletni poliglota




Urodził się w Dublinie, w Irlandii, w 1805 roku. William Rowan Hamilton już w młodym wieku pokazał swoje możliwości intelektualne opanowując łacinę, grekę i hebrajski już przed piątym rokiem życia. Zanim miał 13 lat, przyszły matematyk znał 13 różnych języków, w tym: sanskryt, perski, włoski, arabski, syryjski oraz dialekty indyjskie. W wieku 15 lat, Hamilton wykrył błędy podczas analizowania prac francuskiego matematyka Pierre'a Simona, markiza de Laplace. Jeszcze podczas studiowania na uniwersytecie, został mianowany profesorem astronomii, dyrektorem obserwatorium Dunsink i astronomem królestwa Irlandii. Jego największy wkład obejmuje teorię dynamiki i kwaternionów, metody stosowanej do trójwymiarowej przestrzeni w matematyce. Największy irlandzki matematyk otrzymał tytuł szlachecki w 1835 roku i zmarł w 1865 roku.

 

Pablo Picasso - największy artysta XX wieku




Urodzony w Hiszpanii w 1881 roku, Pablo Picasso dość wcześnie rozwijał swoje umiejętności, tworząc skomplikowane dzieła przy wsparciu ojca artysty, a przed 15 rokiem życia jego pierwszy duży obraz olejny Pierwszej Komunii został wystawiony w Barcelonie. Następnego roku, jego obraz Nauka i Miłosierdzie zdobył złoty medal w Maladze i otrzymał wyróżnienie na krajowej wystawie Sztuk Pięknych w Madrycie. Ostatecznie jego zainteresowanie sztuką współczesną spowodowało spór pomiędzy nim a jego rodzicami. Na początku XX wieku, Picasso został współzałożycielem ruchu kubistów. Jego technika i styl często się zmieniały. Artysta zmarł we Francji w 1973 roku.
 

William James Sidis - najinteligentniejszy człowiek w historii



Ośmioletni William James Sidis udowodnił swoje matematyczne uzdolnienia przez opracowanie nowego logarytmu na podstawie liczby 12, a rok później wygłosił wykład na Uniwersytecie Harvarda. Dziecięcy geniusz w wieku 11 lat ustanowił rekord świata jako najmłodsza osoba przyjęta do prestiżowego uniwersytetu, który ukończył z wyróżnieniem pięć lat później. Sidis jest przez niektórych uważany za najinteligentniejszego człowieka w historii, którego IQ zostało oszacowane na 250-300. Zanim przeszedł tzn. „bunt dwulatka”, Sidis nauczył się już czytać, a wkrótce potem płynnie władał ośmioma językami. Przed siódmym rokiem życia napisał cztery oryginalne dzieła. Po niezwykłym dzieciństwie - lub jego braku - dorosłość była dla niego walką. W tym czasie gazety informowały, że jego "geniusz się wypalił" wskutek  licznych prac fizycznych.
 

Shakuntala Devi - "Indyjska Matematyczna Czarodziejka"




Urodzona w 1939 w Bangalore, w Indiach w rodzinie poskramiacza lwów, Shakuntala Devi rozpoczęła swoją przygodę z numerami od sztuczek karcianych, gdy już w wieku trzech lat grywała ze swoim ojcem. Nazwana "Człowiekiem Komputerem" i "Indyjską Matematyczną Czarodziejką" Devi jako dziecko dała pokaz swoich umiejętności matematycznych na Uniwersytecie w Mysore i Uniwersytecie Annamalai. Jej talent został zanotowany w Księdze Rekordów Guinnessa kilka razy, np. gdy wyciągnęła w pamięci pierwiastek 23 stopnia z liczby składającej się z 201 cyfr, czy gdy w kilka sekund znalazła pierwiastek sześcienny z 332,812,557. W 2006 roku opublikowała opowieść “In the Wonderland of Numbers” o dziewczynie zafascynowanej cyframi.
 

Robert James Fischer - największy szachista




14-letni Robert "Bobby" Fischer wygrał mistrzostwa świata w szachach, tym samym stając się najmłodszym zdobywcą tytułu. W tym samym czasie zdobył zainteresowanie ze strony świata szachowego, a jego mecz otrzymał miano „Gry Stulecia”. Rok później pobił kolejny rekord i mając 15 lat został najmłodszym międzynarodowym arcymistrzem wszech czasów. W 1972 roku został szachistą numer jeden zdobywając najwyższą w historii punktację (2785 punktów) na liście FIDE. 1992 roku w Jugosławii rozegrał mecz przeciwko staremu rywalowi, wskutek tego złamał przepisy USA, które nałożyły na ten kraj sankcje. Fischer unikał władz przez następne 12 lat, aż do momentu schwytania w Japonii w 2004 roku. Ostatecznie został wypuszczony w 2005 roku i przyjął islandzkie obywatelstwo. W trakcie swojej kariery ustanowił wiele rekordów, w tym pokonując dwie części w ćwierćfinale i półfinale mistrzostw świata z identycznymi wynikami. Fischer zmarł w Islandii w 2008 roku.
 

Theodore Kaczyński - absolwent Harvardu jako Unabomber



Theodore Kaczynski, znany przez większość jako "Unabomber", zaczynał jako cudowne dziecko zostając przyjętym do Uniwersytetu Harvarda w wieku 16 lat. Następnie udał się na Uniwersytet w Michigan, aby zdobyć doktorat z matematyki. Jego praca doktorska była tak skomplikowana, że jego profesorowie przyznali, iż nie są w stanie jej zrozumieć. Jako 25-latek Kaczyński został najmłodszym profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, ale zrezygnował dwa lata później, by przenieść się z rodzicami do ustronnego domku w lesie. Jego żart z „bombardowaniem” listami, trwający dwadzieścia lat, zabił trzy osoby i zranił 23. Obecnie odsiaduje wyrok dożywocia. Przed zostaniem Unabomberem, gdy był młodym chłopakiem, jego IQ w piątej klasie wynosiło 167.
 

Kim Ung-Yong – trzyletni student fizyki




Kiedy miał trzy lata, Kim Ung-Yong zaczął chodzić na zajęcia jako student fizyki na Uniwersytecie Hanyang w Korei Południowej. W wieku ośmiu lat został zaproszony przez NASA na studia do Stanów Zjednoczonych. Urodzony w 1962 roku, Kim Ung-Yong znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa na liście najinteligentniejszych ludzi posiadając IQ równe 210. Młody geniusz zaczął mówić mając cztery miesiące, a dwa lata później potrafił już czytać w języku japońskim, koreańskim, niemieckim i angielskim. Jako 16-latek Kim opuścił NASA i postanowił uczestniczyć w kolegium w Korei, aby zdobyć doktorat z inżynierii lądowej. Od roku 2007 Kim był adiunktem na Uniwersytecie Chungbuk i opublikował ok. 90 artykułów na temat hydrauliki w czasopismach naukowych.
 

Sufiah Yusof - zatroskany geniusz




W 1997 roku, trzynastoletnia Sufiah Yusof została przyjęta do Kolegium św. Hilda w Oksfordzie, by studiować matematykę. Kilka lat później, uzdolniona Malezyjka uciekła tuż po zdaniu egzaminów końcowych. Znaleziono ją w kawiarence internetowej, gdzie pracowała jako kelnerka. Tłumaczyła, że ucieczka była spowodowana zbyt intensywną presją jej rodziców, aby osiągnęła sukces. Po powrocie Yusof mieszkała w rodzinie zastępczej i w 2003 roku otrzymała kolejną szansę zdobycia licencjatu. Rok później wyszła za mąż za prawnika z Oksfordu i nigdy nie ukończyła kursu. Małżeństwo trwało 13 miesięcy. W 2007 roku odkryto, że niegdyś cudowne dziecko pracuje jako prostytutka. Wiadomość ta została ujawniona dzień po tym jak jej ojciec został oskarżony o molestowanie seksualne dwóch 15-latków. Obecnie Yusof pracuje jako pracownik socjalny.
 

Kathleen Holtz - najmłodsza prawniczka



Kathleen Holtz w wieku dziesięciu lat rozpoczęła studia na Uniwersytecie Kalifornijskim i ukończyła  je z wyróżnieniem uzyskując dyplom z filozofii. Jako 15-latka rozpoczęła naukę w szkole prawniczej. W 2007 osiemnastoletnia wtedy Kathleen została najmłodszym prawnikiem w Kalifornii i najprawdopodobniej w kraju. Średni wiek osób przystępujących do egzaminu adwokackiego w Kalifornii wynosi 30 lat. Po zdaniu egzaminu Holtz pracowała dla kancelarii TroyGould. W 2009 roku NBC zleciła serial telewizyjny oparty na historii Holtz, z udziałem Hilary Duff w roli głównej bohaterki.
 

Michael Kearney - najmłodszy na świecie absolwent uniwersytetu



W wieku 10 lat Michael Kearney uzyskał tytuł licencjata na Uniwersytecie w Południowej Alabamie, a 7 lat później otrzymał drugi tytuł absolwenta Uniwersytetu Vanderbilt. Urodzony na Hawajach Kearney znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmłodszy na świecie absolwent uniwersytetu. W wieku 21 lat Kearney zdobył cztery stopnie licencjackie, a rok później otrzymał doktorat z chemii. W 2006 roku Kearney wygrał milion dolarów w „Gold Rush”. Dwa lata później wygrał 25 000 dolarów w teleturnieju „Who Wants to be a Millionaire” (polscy „Milionerzy”), w którym miał aspiracje zostania gospodarzem. W młodym wieku zdiagnozowano u Kearneya ADHD.
 

Gregory Smith – czterokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla



W 1999 roku dziesięcioletni Gregory Smith otrzymał czteroletnie stypendium na Randolph-Macon College o wartości około 70 000 dolarów. Ostatecznie młody chłopak otrzymał z wyróżnieniem tytuł magistra Nauk Matematycznych oraz dodatkowo z historii i biologii. Dwa lata później Smith spotkał się z Billem Clintonem i Michaiłem Gorbaczowem, przemawiał na forum Narodów Zjednoczonych oraz za swoje działania był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Smith został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla trzy razy od czasu jego działalności humanitarnej w Timorze Wschodnim, Sao Paolo, Ruandzie i Kenii. Jako 16-latek Smith rozpoczął studia na Uniwersytecie w Wirginii na stopniu doktora z matematyki, inżynierii lotniczej, stosunków międzynarodowych i badań biomedycznych.

Colin Carlson - genialny ekolog




Colin Carlson jako maluch sam nauczył się czytać i w wieku 11 lat ukończył Stanford University Online High School. Jako dziewięciolatek rozpoczął naukę na Uniwersytecie Connecticut, a następnie w wieku 12 lat, jako student drugiego roku, kontynuował naukę w pełnym wymiarze godzin. Carlson posiada obecnie średnią ocen 3,9 (amerykański system szkolnictwa) jako wzorowy student dwóch kierunków: ekologii i biologii ewolucyjnej oraz nauk o środowisku. Niedawno skierował zażalenie odnośnie dyskryminacji wiekowej, kiedy uniwersytet odrzucił jego prośbę o możliwość uczestniczenia w pracach polowych wymagających podróży do Południowej Afryki. Ten zdolny chłopiec odbył staż w Sierra Club, założył organizację środowiskową i składał zeznania przed legislaturą stanową.

Jacob Barnett – kolejny kandydat do Nagrody Nobla 



W wieku ośmiu lat, Jacob Barnett zaczął uczęszczać do kampusu Indiana University - Purdue University Indianapolis (IUPUI). Z IQ równym 170 - wyższym niż IQ Alberta Einsteina - Barnett mógł zostać przyszłym posiadaczem Pokojowej Nagrody Nobla – będąc jednym z wiodących światowych naukowców i 13-letnim profesorem na uczelni. Jego matka powiedziała gazecie „Indianapolis Star”, że jej syn przetestował algebrę, geometrię, trygonometrię i rachunek kalkulacyjny po dwóch tygodniach nauki na werandzie. Barnett nie pozwolił spowolnić się syndromowi Aspergera (łagodna forma autyzmu). Od momentu zapisania się na uczelnię uczęszczał na zajęcia z astrofizyki dla zaawansowanych. Barnett pracuje nad rozszerzeniem teorii względności Einsteina, a także nad argumentami, które pokażą mylność założeń w Teorii Wielkiego Wybuchu.
 

Akrit Jaswal - siedmioletni chirurg



Już w wieku siedmiu lat Akrit Jaswal mógł dodać "chirurg" do swojego CV. Urodzony w 1993 roku, dziecko chirurg zostało najmłodszym lekarzem i studentem w Indiach. Jedyną zgubą jest to, że ten młody umysł wie jak bardzo jest uzdolniony, mówiąc podobno: „Ludzie zobaczyli mój potencjał i chcieli mi pomóc odnieść sukces w życiu... Myślę, że posiadają ponadprzeciętną inteligencję, ale nie są tak mądrzy jak ja." Jaswal posiada IQ oszacowane na 146.
 

Saffron Pledger - prawdopodobnie jedna z najmłodszych posiadaczek wysokiego IQ




Dziewczynka nie uzyskała jeszcze odpowiedniego wyszkolenia, a już w wieku 3 lat ma IQ równe 140 i ma szansę stać się najmłodszym członkiem Mensy - międzynarodowego stowarzyszenia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji posiadającym członków w ponad 100 krajach. Aby należeć do Towarzystwa Naukowego, członkowie muszą zdobyć wynik między dwoma procentami najwyższych światowych IQ. Z jej aktualnym wynikiem, Pledger jest już 40 punktów powyżej średniej krajowej i o trzy punkty wyprzedza byłego prezydenta Billa Clintona. Jak informują, urodzona w Anglii Pledger potrafi pisać, czytać, liczyć do 50 i rozwiązywać proste zadania matematyczne. Jest córką ośmiokrotnej zwyciężczyni teleturniejów Danny Pledger, 23-letniej projektantki stron internetowych.

Oglądany: 123420x | Komentarzy: 40 | Okejek: 505 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało