< > wszystkie blogi

ErikMax's absurdlog

Spojrzenie na świat moim okiem ;)

Kto wymyślił bańki mydlane?

12 lipca 2018
Czym jest bańka mydlana i kiedy powstała? Kto je wymyślił? Każdy z nas zna i lubi bańki. Kojarzą nam się najczęściej z beztroskim dzieciństwem, wypadami na dwór ze znajomymi, czy z rodzicami, którzy nam je puszczali. Nic nie rozwesela twarzy małego dziecka tak bardzo jak pękająca bańka mydlana.

Ale czym tak naprawdę są te całe bańki?

Bańka to w największym skrócie zamknięta błona, najczęściej o sferycznym kształcie, która wypełniona jest powietrzem lub innym gazem. Można ją stworzyć z mieszaniny wody z mydłem lub innym detergentem. Mydło jest tu potrzebne do zmniejszenia napięcia powierzchniowego wody oraz stworzenia cienkiej warstwy na powierzchni wody (wewnątrz i na zewnątrz). Dzięki temu tworzy się cienka trójwarstwowa błona, która pozwala bańce utworzyć swój kształt i nie pęknąć od razu w powietrzu.

Kiedy powstały?

Historia baniek mydlanych sięga dalekich czasów starożytności i głównego składnika baniek, czyli mydła. Według wielu przekazów zostało ono wynalezione 4 tysiące lat temu, a pierwsze najstarsze dowody na stosowanie mydła pochodzą z roku ok. 2800 p.n.e z okolic Babilonu, czyli sprzed prawie 5 tysięcy lat. Już wtedy zaczęły powstawać pierwsze, na początku mniej trwałe bańki mydlane. Z kolejnymi latami zaczęto udoskonalać receptury mydła, a wraz z nim bańki zaczęły być coraz trwalsze. W nauce bańki były wykorzystywane m.in w XIX wieku przez matematyków czy fizyków do badania interakcji między wodą a mydłem.
Dla świetnej bańki mydlanej nie trzeba wcale jechać nawet daleko. Obecnie najczęściej na różnych imprezach lub przy domowych ogródkach możecie zauważyć te drugie. Bańki te są naprawdę ogromne, często mają nawet po kilka metrów! A najlepsze jest w nich to, że przy odrobinie wiedzy i doświadczenia taką bańkę może zrobić każdy, nawet dziecko. Jak zrobić takie bańki?Potrzebne są nam do tego 4 proste rzeczy:
  • Gumar guar
  • 710 mililitrów płynu do mycia naczyń
  • około 11 litrów wody
  • 2 kije połączone ze sobą cienkim bawełnianym sznurkiem.
Teraz wystarczy tylko odpowiednio wymieszać składniki w proporcji 1:10:100 i voilà, gotowe!
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Autor
O blogu
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi