Szukaj Pokaż menu

15 podstawowych różnic w wychowaniu dziecka przez mamę, tatę i babcię

106 030  
215   25  
Rodzice wiedzą o swoim dziecku najwięcej, ale babcia, która wychowała już jedno pokolenie, korzysta ze swojego bogatego doświadczenia. Gdy ściera się kilka szkół wychowania latorośli, korzysta tylko... dziecko.

Słońce je kocha, a faceci się za nimi oglądają. Dziewczyny w stroju t0pless

120 696  
1201   199  
Za oknem śnieg, mróz i wiatr, a poniżej plaża, słońce i fajne dziewczyny. Ot taka tam fajna odmiana...

7 ciekawostek o encyklopediach - dawnych i dzisiejszych

88 274  
282   55  
Wikipedia, jedyna encyklopedia, do której zagląda dzisiaj znaczna część ludzkości, zupełnie zmieniła sposób, w jaki sięga się po wiedzę. Czy na lepsze - tu akurat zdania są mocno podzielone.

#1.

Idea, by spróbować zgromadzić całą posiadaną wiedzę w jednym miejscu, nie jest nowa. Na początku XV wieku podjęto jedną z bardziej owocnych prób, której efektem była Encyklopedia Cesarza Yongle - do niedawna największa encyklopedia świata. Swój zaszczytny tytuł straciła dopiero w 2007 roku - na rzecz internetowej Wikipedii.

#2.


Ze względu na rodzaj i formę treści prezentowanych w encyklopediach, kwestia praw autorskich jest tu szczególnie drażliwa. Autorzy poszczególnych haseł często bezskutecznie próbują dochodzić swoich praw. By uchronić się przed kradzieżą, w wielu encyklopediach sporadycznie pojawiają się hasła zwane „mountweazels”, czyli wymyślone przez autorów tej konkretnej encyklopedii hasła umożliwiające wykrycie kopii. Nazwa tychże fikcyjnych haseł pochodzi od nazwiska kobiety, która… też była wymyślona.

#3.


Skoro można spreparować pojedyncze hasła, to dlaczego by nie stworzyć fałszywej encyklopedii? Luigi Serafini, włoski grafik i architekt, nie widział przeszkód. Pod koniec lat 70. XX wieku stworzył Codex Seraphinianus, czyli napisaną w nieistniejącym języku encyklopedię nieistniejącego świata. Jedynym zrozumiałym elementem książki są liczne akwarele autora.

#4.


Gdyby wydrukować i oprawić Wikipedię, zajęłaby jakieś… 1900 tomów. A i tak zapewne brakowałoby w niej wciąż jeszcze dla wielu istotnych informacji. Braki z pewnej konkretnej dziedziny uzupełnia… „Encyklopedia lubrykantów i nawilżania”, sama zajmująca 4 tomy. Tak, istnieje. Tak, to z pewnością pasjonująca lektura.

#5.


Jest człowiek, który przeczytał całą Encyklopedię Britannica - skromne 32 tomy - po czym napisał na ten temat książkę zawierającą co lepsze ciekawostki oraz wnioski autora. „The Know-It-All” A. J. Jacobsa została doceniona przez krytyków - „jest krótsza od encyklopedii, bardziej zabawna i więcej się zapamiętuje. A co najlepsze, jeśli spadnie Ci z półki na głowę, przeżyjesz”.

#6.


Istnieje Conservapedia, czyli… nie, bynajmniej nie internetowa encyklopedia konserw. To prawicowo-chrześcijańska odpowiedź na Wikipedię, którą autorzy postanowili stworzyć, obserwując lewostronny odchył oryginału. Tak jakby ktoś łudził się, że w jakiejkolwiek encyklopedii jest miejsce wyłącznie na fakty, nie opinie.

#7.


No dobrze, co jedna encyklopedia to bardziej obszerna. A jak się to wszystko ma do ludzkiego mózgu? Cóż, w pojedynczej komórce mózgowej można zapisać 5-krotnie więcej informacji niż zawiera cała Encyklopedia Britannica. Co w gruncie rzeczy dowodzi głównie tego, jak bardzo potencjał naszych umysłów pozostaje niewykorzystany. A szkoda.

Źródła: 1, 2, 3
282
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Słońce je kocha, a faceci się za nimi oglądają. Dziewczyny w stroju t0pless
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o nie tak znowu wielkich odkrywcach i rozczarowujących odkryciach
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – PZPN zwolnił pracownika po 11 latach „opasłym” wpisem w internecie
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek o motoryzacji w Chinach, których nie znajdziecie w żadnym innym artykule

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą